پریود نه باعث خجالت است نه مریضی و نه کثیفی …

بهتر است چرخه قاعدگی خود را بشناسید :

پس از  شروع دوره های قاعدگی یک دختر (شروع پریود دختر) و بلوغ جسمی او ، در هر ماه یک تخمک  از درون تخمدان آزاد می‌شود که به این عمل تخمک گذاری می‌گویند. تخمک وارد لوله‌های فالوپ می‌شود و از طریق آن به سمت رحم حرکت می‌کند. اگر در طی این مسیر تخمک توسط یک اسپرم مرد بارور شود تخم ایجاد می‌شود و تخم به سمت رحم رفته و در آنجا لانه گزینی می‌کند و با چسبیدن به دیوارة رحم شروع به بزرگ شدن و رشد می‌نماید تا در پایان ۹ماه به یک نوزاد کامل تبدیل شود.

در صورتیکه تخمک با اسپرم برخورد نداشته باشد – مسأله‌ای که در اکثر دروه‌های پریود (قاعدگی) اتفاق می‌افتد- تخمک بارور نمی‌شود و از بدن دفع می‌شود. در این صورت رحم که خود را آماده پذیرایی از تخم بارور کرده بود و دیواره اش ضخیم شده بود ، با تشکیل نشدن تخم (بارور نشدن تخمک) به حالت اول خود برمی‌گردد و برای این کار بافت اضافی رحم شروع به ریزش می‌کند. ریزش بافت و مخاطات که خونی است همان خونریزی قاعدگی است.پس  خونریزی قاعدگی فقط شامل خون نیست بلکه بافت اضافی و مخاطات خونی است که از رحم به بیرون ریخته می‌شود.

این وقایع هر ماه یکبار اتفاق می‌افتد.

خون قاعدگی آن چیزی نیست که شما فکر میکنید…کثیف نیست.

خون قاعدگی در واقع همان خون ، بافت های فرسوده دیواره ی رحمی ، سلولهای موکوسی درون واژن و باکتری های درون واژن  (جز فلور طبیعی محسوب می شوند) است.

 بنابراین این دیدگاه غلط است که “با پریود شدن خون کثیف بدن از وریدها دفع می شود”.ضمنا همزمان با خون پریود ممکن است بافت های پوسته مانندی نیز دفع شوند که نشان دهنده ی بافت پوششی رحم (اندومتر) می باشد .

پ.ن: دوستان دقت داشته باشید بحث نجس یا پاک بودن این خون نیست،ما مسئله رو از دید آلوده بودن یا نبودن و کاملا علمی بررسی میکنیم.

لونت کاپ این امکان را به شما میدهد تا از حجم خونریزی ماهیانه خود مطلع شوید و در صورتیکه نیاز به تخلیه کاپ در زمانهای کوتاه داشته باشید بدان معنی است که شما خونریزی شدید دارید و باید حتماً دلایل این خونریزی شدید با پزشک زنان بررسی شود.